Podstrona: 14 grantów dla pracowników Politechniki Rzeszowskiej na prace badawcze-rozwojowe / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2019-10-30

W dniu  29 października 2019 r. odbyła się  konferencja podsumowująca pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach programu grantowego na prace B+R jednostek naukowych. Najwięcej grantów, bo aż 14 otrzymała Politechnika Rzeszowska na łączną kwotę ponad 1,7 mln zł.

W wydarzeniu z ramienia Politechniki Rzeszowskiej uczestniczyli: prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, Prorektor ds. nauki oraz dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz, Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką. Konferencję otworzył Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, który w swoim wystąpieniu zaznaczył, że granty to początek drogi, której finałem mają być patenty, wynalazki, start-upy i przedsiębiorstwa spin-off (spółki uczelniane).

Podczas uroczystości wręczono granty o wartości prawie 4 mln zł, które trafiły do 25 najlepszych zespołów naukowych z Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.  Maksymalna kwota dofinansowania projektu wynosiła 200 tys. zł, a minimalna - 20 tys. zł.

- Celem tego projektu jest nie tylko udzielenie grantów, ale także późniejsza współpraca z zespołami naukowymi tak, aby to nad czym będą pracować było adekwatne do rynku i przez ten rynek oczekiwanie. Takie działania chcemy dalej wspierać – mówił Jacek Kubrak, Prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji. Jego zdaniem aż 16 projektów ma szansę na komercjalizację spośród  25 nagrodzonych wniosków.

Do Podkarpackiego Centrum Innowacji wpłynęły 103 wnioski o dofinansowanie, z czego 101 spełniło kryteria formalne. Projekty dotyczyły takich dziedzin naukowych jak np. technologie informacyjno-komunikacyjne, odnawialne źródła energii, transport i motoryzacja, bio-gospodarka oraz zaawansowane materiały i narzędzia. Komitet Alokacji Zasobów podjął decyzję, że 25 zespołów naukowych otrzyma dofinansowanie, na łączną kwotę prawie 4 mln złotych.

Dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz tłumaczył, że wnioski, które uzyskały dofinansowanie zostały przygotowane na wysokim poziomie merytorycznym.  - Jestem przekonany, że przyczynią się do wzrostu innowacyjności na Podkarpaciu. Przede wszystkim przełożą się na przemysł i zostaną wdrożone do produkcji – skomentował prof. Oleksy.

Projekt Politechniki Rzeszowskiej, który uzyskał najwyższą liczbę punktów i dofinansowanie w ramach programu grantowego to „Badania nad technologią otrzymywania polimerów biodegradowalnych z udziałem wybranych  makroinicjatorów wielowodorotlenowych” pod kierownictwem dr inż. Małgorzaty Walczak.

Kierownicy projektów objętych finansowaniem to:

• dr inż. Marek Bolanowski, prof. PRz,
  • dr hab. inż. Marek Góral, prof. PRz,
  • dr hab. inż. Piotr Jankowski- Mihułowicz, prof. PRz,
  • dr inż. Tomasz Krzeszowski, prof. PRz,
  • mgr inż. Piotr Laskowski,
  • dr inż. Adam Masłoń,
  • dr inż. Rafał Oliwa,
  • mgr inż. Dominik Ożóg,
  • dr hab. Barbara Pilch Pitera, prof. PRz,
  • dr inż. Dominik Strzałka, prof. PRz,
  • dr inż. Paweł Turek,
  • dr inż. Paweł Woś,
  • dr hab. inż. Iwona Zarzyka, prof. PRz.

Program grantowy na prace B+R jednostek naukowych realizowany jest w ramach projektu „Podkarpackie Centrum Innowacji” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr I "Konkurencja i innowacyjna gospodarka" z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.