Podstrona: 28. Zimowe Spotkanie Szybowników / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

28. Zimowe Spotkanie Szybowników

2024-01-22 , red.  Arkadiusz Bulanda
28. Zimowe Spotkanie Szybowników

W Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej 12–14 stycznia 2024 r. odbyło się 28. Zimowe Spotkanie Szybowników. Organizator Jerzy Kolasiński z Gliding Team Klinika Kolasiński już po raz drugi ulokował tę cykliczną imprezę w Bezmiechowej. Dotychczasowe edycje spotkań odbywały się głównie w Górskiej Szkole Szybowcowej w Międzybrodziu Żywieckim.

Pomimo obaw związanych z nienajlepszymi prognozami pogody frekwencja na spotkaniu była wyśmienita. Interesujące tematy wystąpień oraz zaproszeni goście spowodowali, że chętnych do uczestnictwa w spotkaniu było wielu. Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej wypełnił się gośćmi do ostatniego łóżka, a ci którzy „nie zmieścili się” w budynku szkoły szybowcowej, skorzystali z okolicznych obiektów noclegowych.

Ciekawe wystąpienia

Głównym punktem spotkania była sobotnia konferencja poświęcona tzw. lotom falowym (lot z wykorzystaniem „noszeń falowych” – prądów wznoszących w atmosferze o przekroju rozległych fal powstających w szybko przemieszczającej się masie powietrza za przeszkodą górską) i powstawaniu fali orograficznej w atmosferze. Rozpoczął ją meteorolog Zbigniew Siwik ciekawym wykładem dotyczącym technicznych aspektów powstawania zjawiska falowego w górach. Przedstawiciel Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Paweł Głowacki przedstawił natomiast zagadnienia związane z wykorzystaniem przestrzeni powietrznej w rejonie Sudetów i Karpat. Dzięki tym prelekcjom uczestnicy spotkania, szczególnie ci mniej doświadczeni, mogli się dowiedzieć, jak korzystać z omówionych dobrodziejstw natury, a przede wszystkim, jak robić to bezpiecznie i legalnie.

Przemysław Bartczak opowiedział o zasadach latania falowego w czeskim Jeseniku, a Stanisław Biela omówił tajniki latania falowego w Tatrach, gdzie warunki bywają rekordowe, a lotnisko w Nowym Targu ma spory potencjał. Bardzo ciekawy wykład przeprowadził ekspert w lotach falowych Radosław Kreicirk, utytułowany szybownik z Czech, który odwiedził nas na specjalne zaproszenie organizatora. Wspomnę tylko, że pierwszy w Polsce lot z wykorzystaniem zjawiska fali wykonał Ryszard Dyrgałła właśnie w Bezmiechowej prawie 90 lat temu 20 października 1935 r. (2 300 m wysokości na szybowcu SG-3bis).

Kolejny blok wykładów był poświęcony rozegranym w 2023 r. mistrzostwom Europy i świata. Najlepsi zawodnicy podzielili się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami. Łukasz Wójcik opowiedział o swojej drodze do tytułu mistrza Europy wywalczonego w Lesznie, a Sebastian Kawa (niezmiennie nr 1 światowego rankingu) w bardzo ciekawy sposób opowiedział o tym, jak zdobył w Australii swój 18 tytuł mistrza Świata. Tematowi mistrzostw poświęcone były również kolejne prezentacje naszych kadrowiczów – Jacka Flisa i Łukasza Błaszczyka. Jerzy Kolasiński mówił natomiast o swojej kolejnej wyprawie na latanie do Namibii, a Przemysław Bartczak o swoich doświadczeniach z latania szybowcowego w RPA.

Na koniec głos zabrał Jacek Dankowski, trener kadry narodowej i przewodniczący Komisji Szybowcowej Aeroklubu Polskiego. Podsumowując ubiegły sezon, nakreślił plany na 2024 r. Spotkanie szybowników swoją obecnością uświetnił także prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula. To z jego rąk Leszek Staryszak, szybownik Aeroklubu Warszawskiego, otrzymał puchar za najdłuższy przelot szybowcowy 2023 r. Był to przelot po trasie ponad 1020 km i tego dnia (4 czerwca 2023 r.) najlepszy wynik szybowcowy na świecie.

Konferencję zakończyły podziękowania za wsparcie kadry oraz liczne nominacje do reprezentacji kraju, które wręczył Jacek Dankowski. Po wielogodzinnych obradach uczestnicy przenieśli się do restauracji, gdzie bawili się przy dźwiękach rytmicznego bluesa w wykonaniu zespołu Simple Music Team z Przemyśla.

Cieszy nas, że na zaproszenie do Bezmiechowej odpowiedziało tak wielu pilotów wraz z rodzinami. Po dwóch godzinach od ogłoszenia online nie było już wolnych miejsc w ośrodku. Uczestnikom podobała się forma spotkań organizowanych przez Jerzego Kolasińskiego oraz atrakcyjna lokalizacja. W końcu niecodziennie mamy możliwość spotkania i wymiany doświadczeń z najlepszymi zawodnikami na świecie przy klimatycznej zimowej aurze i to w takim miejscu, jak Bezmiechowa, gdzie rozwinęło się polskie szybownictwo.

Organizacja wydarzenia

Serdecznie dziękuję głównemu organizatorowi Jurkowi Kolasińskiemu za organizację imprezy właśnie w Bezmiechowej i za zaufanie, którym obdarza Akademicki Ośrodek Szybowcowy w Bezmiechowej. Słowa podziękowania kieruję również do wszystkich, którzy wsparli konferencję: Rektora Politechniki Rzeszowskiej, Burmistrza Miasta i Gminy Lesko, Członków Koła Naukowego Szybowników Politechniki Rzeszowskiej oraz właścicieli restauracji na szybowisku.

Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Bezmiechowa znów tętni życiem, skupiając wokół siebie ludzi przychylnych, otwartych na współpracę i goszcząc w swoich murach najlepszych lotników. Mamy nadzieję, że przyszłe Zimowe Spotkanie Szybowników również odbędzie się w Akademickim Ośrodku Szybowcowym. Jest to dla nas nie tylko pewnego rodzaju nobilitacja, ale przede wszystkim doskonały sposób na promocję szybownictwa i całego regionu.