Podstrona: Dr inż. Izabela Zaborniak otrzymała stypendium MEiN dla wybitnych młodych naukowców / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2021-10-19 , red.  Marta Jagiełowicz
kategoria: Nauka
Dr inż. I. Zaborniak,

Dr inż. Izabela Zaborniak z Katedry Chemii Fizycznej Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Laureatka będzie otrzymywała stypendium przez trzy lata. Na sfinansowanie przyznanych stypendiów ministerstwo przeznaczy w tym okresie blisko 42 mln zł.

Stypendia MEiN

Ministerstwo Edukacji i Nauki nagradza młodych naukowców, którzy nie ukończyli 35. roku życia, prowadzą innowacyjne badania naukowe o wysokiej jakości i posiadają imponujący dorobek naukowy o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu. W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 1897 wniosków o przyznanie stypendium, natomiast laureatami stypendium zostało 217 młodych naukowców, w tym 52 doktorantów, którzy zostali wyłonieni na drodze konkursu przez ekspertów zespołu doradczego. W tym gronie znalazła się dr inż. Izabela Zaborniak z grupy badawczej prof. Pawła Chmielarza.

Stypendystka

Zainteresowania naukowe dr inż. Izabeli Zaborniak skupiają się na uzyskiwaniu materiałów polimerowych metodami polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ATRP). Techniki ATRP umożliwiają otrzymywanie polimerów o precyzyjnie zdefiniowanej zarówno strukturze, jak i architekturze. Stypendystka w swoich badaniach stosuje struktury pochodzenia naturalnego, dążąc do uzyskania przyjaznych środowisku materiałów polimerowych. Dorobek naukowy dr inż. Izabeli Zaborniak obejmuje 19 publikacji naukowych w czasopismach międzynarodowych z Listy Filadelfijskiej o łącznym pięcioletnim współczynniku Impact Factor równym 69. Doświadczenie naukowe zdobywała, realizując pracę doktorską pod opieką prof. Pawła Chmielarza, kierownika Katedry Chemii Fizycznej oraz uczestnicząc w stażach naukowych w zagranicznych jednostkach naukowych, m.in. w Carnegie Mellon University (USA) oraz University of Padova (Włochy). Dr inż. Izabela Zaborniak aktualnie uczestniczy w licznych projektach badawczych, w tym jest kierownikiem grantu badawczego przyznanego przez Naukowe Centrum Nauki w konkursie PRELUDIUM 19.