Podstrona: Industry Day / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Industry Day

2023-01-05 , red.  Paweł Wojewoda, Anna Worosz
Dziekan WBMiL prof. PRz A. Marciniec,

Industry Day, którego organizatorem jest Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa, to cykliczne wydarzenie odbywające się w murach Politechniki Rzeszowskiej. Spotkania mają na celu umożliwienie wiodącym firmom naszego regionu zaprezentowanie się nie tylko społeczności naszej uczelni, lecz także mieszkańcom Rzeszowa i Podkarpacia.

Spotkanie z firmą PZL-ŚWIDNIK a LEONARDO HELICOPTERS company

W wydarzeniu udział wzięli: dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz, prodziekan ds. kształcenia dr hab. inż. Andrzej Pacana, prof. PRz, prodziekan ds. kształcenia dr inż. Tomasz Lis, dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz i dr inż. Michał Kuźniar z Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej, mgr inż. Kamil Kucharski z Wydziałowego Laboratorium Badań Kół Zębatych, dr inż. Paweł Wojewoda z Katedry Pojazdów Samochodowych i Inżynierii Transportu, specjalista ds. HR PZL-Świdnik a LEONARDO HELICOPTERS company Aleksandra Kruk-Sprawka wraz z inżynierem produkcji aerostruktur Kamilem Domańskim oraz kierownikiem Biura Inżynierii Obsługi Śmigłowców Mateuszem Kulasem, pracownicy i studenci naszej uczelni oraz uczniowie szkół średnich.

Uroczystego otwarcia dokonał dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz, podkreślając ważność takich inicjatyw, które zbliżają i zacieśniają współpracę między środowiskami akademickimi a gospodarczymi naszego regionu. Zwracając się do studentów i uczniów szkół średnich zaznaczył, że to do nich adresowane jest to wydarzenie, dzięki któremu poszerzą swoją wiedzę o działalnościach firm, możliwościach odbywania praktyk i staży, realizacji prac dyplomowych oraz przyszłego zatrudnienia.

Przedstawiciele PZL-ŚWIDNIK a LEONARDO HELICOPTERS company opowiedzieli o kluczowych obszarach działalności firmy, tj. o Centrum Doskonałości Struktur Lotniczych, działach badawczo-rozwojowych, śmigłowcach, wsparciu klienta, szkoleniach. Przedstawili również specyfikę pracy w firmie, ofertę praktyk i staży dla studentów i uczniów odnośnie praktyk i staży oraz konkurs wiedzy z atrakcyjnymi nagrodami dla zwycięzców.

Ostatnim punktem wydarzenia była informacja o współpracy z Firmą PZL-ŚWIDNIK a LEONARDO HELICOPTERS company w ramach otwieranej nowej specjalności „śmigłowce” na studiach stacjonarnych II stopnia (magisterskich) kierunku lotnictwo i kosmonautyka, którą zaprezentował dr inż. Michał Kuźniar z Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej.

Spotkanie z firmą EME Aero Sp. z o.o.

W wydarzeniu udział wzięli dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz, prodziekan ds. kształcenia dr hab. inż. Andrzej Pacana, prof. PRz, prodziekan ds. rozwoju dr hab. inż. Andrzej Burghardt, prof. PRz, kierownik Katedry Technik Wytwarzania i Automatyzacji prof. dr hab. inż. Andrzej Kawalec, dr inż. Paweł Wojewoda z Katedry Pojazdów Samochodowych i Inżynierii Transportu, dyrektor Działu Inżynieringu EME Aero Sp. z o.o. Grzegorz Skiba wraz HR Business Partner Koordynator Magdaleną Szurą oraz Patrycją Chrobot i Oliwią Dzięglewicz z Zespołu HR & Komunikacji, pracownicy studenci naszej uczelni oraz uczniowie szkół średnich.

Spotkanie prowadziła Magdalena Kobrzyńska, prezes Koła Naukowego EUROAVIA Rzeszów, przedstawiając uczestników wydarzenia oraz przybliżając zarys firmy EME Aero Sp. z o.o., która jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch światowych liderów z branży lotniczej – Lufthansa Technik oraz MTU Aero Engines. Firma specjalizuje się w obsłudze, naprawie i przeglądach najnowszej generacji silników turbowentylatorowych przekładniowych z serii PW1000. Należy również do globalnej sieci zakładów serwisujących silniki Pratt & Whitney i jest jednym z największych i najnowocześniejszych na świecie centrów serwisowych MRO dla silników lotniczych typu GTF, a sam Zakład EME Aero Sp. z o.o. zlokalizowany jest w podrzeszowskiej Jasionce. W związku ze zwiększaniem mocy serwisowych firma rozbudowuje swoje struktury oraz rozwija istniejące działy i zespoły. Prowadzi rekrutację do obszarów operacyjnych (produkcyjnych) oraz do działów wsparcia biznesu (szeroko rozumiana administracja). Firma poszukuje osób o zróżnicowanym doświadczeniu zawodowym zarówno absolwentów kierunków technicznych poszukujących pierwszej pracy, jak i doświadczonych, otwartych na nowe wyzwania zawodowe specjalistów. Do 2026 r. firma planuje zatrudnić 1000 osób.