Podstrona: Rozwój kompetencji studentów dzięki synergii nauki i przemysłu / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Rozwój kompetencji studentów dzięki synergii nauki i przemysłu

2024-02-05 , red.  Marcin Sałata
Warsztaty edukacyjne pod patronatem firmy ZOLLER POLSKA,

Studenci piątego roku kierunku mechanika i budowa maszyn, specjalności „programowanie i automatyzacja obróbki” na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pod patronatem firmy ZOLLER POLSKA. Celem szkolenia był efektywny i praktyczny rozwój kompetencji oraz zdobywanie nowego doświadczenia przez studentów.

Warsztaty zainicjował dr inż. Marcin Sałata z Katedry Technik Wytwarzania i Automatyzacji w ramach zajęć laboratoryjnych z przedmiotu „Systemy CAx w projektowaniu narzędzi skrawających”, a przeprowadził je dyrektor firmy ZOLLER POLSKA dr inż. Michał Pawłowski. W szkoleniu uczestniczyło 33 studentów, którzy oprócz praktycznej wiedzy i umiejętności otrzymali także certyfikaty potwierdzające zdobycie nowych kompetencji.

Tematyka warsztatów

W ramach warsztatów przeprowadzono teoretyczne sesje oraz zajęcia praktyczne dotyczące pomiaru geometrii narzędzi skrawających z wykorzystaniem urządzenia pomiarowego ZOLLER smarTcheck 450, będącego elementem wyposażenia Katedry. Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia zastosowania różnych funkcji pomiarowych do określenia geometrii narzędzi. Przedstawiono również praktyczne aspekty zarządzania gospodarką narzędziową w nowej erze rozwoju technologii nazywanej Przemysłem 4.0.

Warsztaty zorganizowano dzięki współpracy Katedry Technik Wytwarzania i Automatyzacji z firmą ZOLLER POLSKA. Po ich zakończeniu odbyło się spotkanie kierownika katedry prof. dr. hab. inż. Andrzeja Kawalca z dyrektorem firmy ZOLLER POLSKA dr. inż. Michałem Pawłowskim, w którego trakcie ustalono koncepcję dalszej współpracy, obejmującej m.in. kolejne edycje interesujących i innowacyjnych warsztatów szkoleniowych dla studentów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa.