Podstrona: Student informatyki twórcą wirtualnej mapy Rzeszowa / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Student informatyki twórcą wirtualnej mapy Rzeszowa

2020-09-17 , red.  Marta Jagiełowicz
Student informatyki twórcą wirtualnej mapy Rzeszowa

Projekt Rzeszów to robocza nazwa mapy odwzorowującej stolicę województwa podkarpackiego, będącej dodatkiem do symulatora autobusu OMSI 2. W grze będzie się można wcielić w kierowcę rzeszowskiego autobusu miejskiego. Zadaniem gracza będzie rozwożenie pasażerów na trasie wybranej linii. Częścią gry będzie realistyczne prowadzenie autobusu po szczegółowo zobrazowanych ulicach Rzeszowa, obsługa pulpitu, zatrzymywanie się na przystankach, otwieranie i zamykanie drzwi pojazdu. Na mapie pojawi się wiele charakterystycznych punktów Rzeszowa, zostaną też umieszczone realne rozkłady jazdy oraz zapowiedzi przystanków.

Karol Żelazko, student informatyki na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, jest mieszkańcem Rzeszowa i uważa, że warto promować to piękne miasto m.in. przez możliwość wirtualnego zwiedzania zza kierownicy autobusu. Jego zdaniem będzie to ciekawe doświadczenie pozwalające spojrzeć na miasto z innej perspektywy.

Postępy w tworzeniu projektu można obserwować na facebookowej stronie Projekt Rzeszów. Autor podkreśla, że z uwagi na wysoki poziom odwzorowania ulic Rzeszowa, który wymaga dużego nakładu pracy, czas tworzenia mapy się wydłuża. Student wykorzystuje do tego darmowe programy i narzędzia, takie jak Blender, GIMP, Google Earth, Google Street View, jak również zdjęcia budynków i innych obiektów, które przesyłają mu w ramach pomocy mieszkańcy Rzeszowa. Całość prac wykonuje samodzielnie w wolnym czasie.

Ze względu na dokładność projektu oraz rozbudowę mapy prawdopodobnie będzie ona wymagała zastosowania bardziej specjalistycznego sprzętu niż dotychczas wydane dodatki. Dane na temat zalecanej specyfikacji technicznej komputera oraz ustawień gry zostaną opublikowane, gdy pierwsza wersja dodatku będzie w fazie wykończeniowej.